Zaburzenia wzrostu włosów: diagnoza i leczenie

Włosy mogą być używane do wyrażania indywidualności kulturowej, seksualnej i religijnej. Zaburzenia wzrostu włosów, które zagrażają indywidualnej ekspresji, mogą wpływać na poczucie własnej wartości, funkcjonowanie społeczne i jakość życia. Odchylenia wzrostu włosów mogą być także objawem choroby wewnętrznej, a tym samym istotną wskazówką diagnostyczną dla wszystkich klinicystów. Niniejszy podręcznik dotyczący zaburzeń włosów, obecnie w drugim wydaniu, potwierdza, że diagnoza i leczenie są w większości przypadków możliwe. Redaktorka, Elise Olsen, jest dermatologiem z Duke University Medical Center w Karolinie Północnej i byłym prezydentem North American Hair Research Society. Jest odpowiedzialna za liczne publikacje na temat chorób włosów, a zwłaszcza łysienia androgenowego (łysienie). Autorzy tej książki to czołowi dermatolodzy i dermatopatolodzy, głównie z Ameryki Północnej, z jednym australijskim i jednym brytyjskim dermatologiem, który dodaje im międzynarodowego smaku. Trzy rozdziały poświęcone podstawowej nauce obejmują embriologię, anatomię oraz genetyczną i molekularną kontrolę wzrostu i różnicowania włosów oraz stanowią ważny wstęp do reszty książki, która jest zorientowana na problem. Rozdziały dotyczące chirurgicznego podejścia do łysienia (transplantacja włosów, redukcja skóry głowy i chirurgia klapowa) dobrze się łączą z rozdziałami dotyczącymi produktów do pielęgnacji włosów, aby zapewnić wyważony i kompleksowy przewodnik terapeutyczny. Osobny rozdział poświęcony jest zaburzeniom włosowym charakterystycznym dla czarnych, takim jak łysienie trakcyjne i zapalenie mieszków włosowych (spowodowane przez plecione fryzury), wrastające włosy brodawki (pseudofolliculitis barbae) i trądzik keloidowy (zapalenie mieszków włosowych keloidalis).
Od czasu ostatniej edycji tego podręcznika, osiem lat temu, nastąpił znaczny postęp w zrozumieniu biologii włosów, genetyki, diagnozy i terapii, a to jest szczegółowo opisane w nowym wydaniu. Niektóre z bardziej ekscytujących postępów zaszły w dziedzinie biologii molekularnej, w tym odkrycie szeregu mechanizmów kontrolujących wzrost i różnicowanie włosów, identyfikację komórek macierzystych w obrębie wybrzuszenia pęcherzyka na poziomie wstawienia pili mięśni, a nawet uwarunkowań genetycznych rude włosy. Na froncie terapeutycznym dwie nowe metody leczenia zostały zatwierdzone przez Food and Drug Administration dla mężczyzn z łysieniem androgenowym, a mianowicie finasteryd i 5% balsamu minoksydylowego. Ogólnoustrojowe środki przeciwgrzybicze (w leczeniu grzybicy skóry głowy) poprawiły skuteczność i bezpieczeństwo; dostępne są nowe leki przeciw insulinooporności, które często są przyczyną hirsutyzmu; i lasery do usuwania włosów są teraz szeroko dostępne. Ulepszony system klasyfikacji dla łysienia bliznowacenia (z udziałem blizn), oparty na dominującym typie komórek zapalnych, jest wyraźnie nakreślony, chociaż nadal niestety brakuje skutecznej terapii tej grupy oszpecających chorób.
Jest to dobrze ilustrowany podręcznik (jeśli wybaczecie rzadką ziarnistą fotografię), biorąc pod uwagę trudności w uchwyceniu dobrej jakości obrazów zaburzeń włosów. Rozdziały dotyczące wad włosa, wypadania włosów w dzieciństwie i łysienia bliznowatego są szczególnie wyjątkowe pod tym względem. Tabele są używane w celu ograniczenia dużej ilości informacji, a strony internetowe są wymienione, kiedy będą przydatne klinicystom Każdy rozdział jest szeroko omawiany aż do roku 2003. Osobiście chciałbym zobaczyć więcej książek poświęconych metodom oceny leków, które promują wzrost włosów i stosunkowo nowej jednostce kliniczno-patologicznej chronicznego łysienia telogenowego, biorąc pod uwagę jego rozpowszechnienie.
Ta książka jest konkurencyjna cenowo i stanowi dobrą wartość dla pieniędzy. Będzie to interesujące dla wielu klinicystów i stażystów, w tym dermatologów, endokrynologów, położników, ginekologów, pediatrów, trychologów oraz lekarzy ogólnych i rodzinnych. Realistycznie każdy wydział zajmujący się pacjentami z zaburzeniami włosów będzie źle wyposażony bez tej doskonałej książki. Drugie wydanie Disorders of Hair Growth ma stać się wiodącym źródłem informacji w tej dziedzinie.
Alex J. Chamberlain, MB, BS
Szpital Alfred, Prahran, VIC 3181, Australia
[email protected] com
Powołując się na artykuły (2)
Zamknij Cytowanie artykułów
[hasła pokrewne: noni, disulfiram, suprasorb ]
[przypisy: Rekrutacja it, rekrutacja specjalistów it, doradztwo personalne it, blachodachówki gontopodobne, citalopram ]
[przypisy: księgarnia orbita rybnik, liczne pasma śluzu w moczu, pbr wyrzysk ]