Puzzle dla niepalących: informacje, percepcja ryzyka i wybór

Ostrzeżenie: lekarz ogólny ustalił, że palenie papierosów zwiększa prawdopodobieństwo, że poprosisz najbliższych przyjaciół i krewnych o pomoc w kąpieli, korzystaniu z łazienki, przygotowywaniu posiłków, robieniu zakupów i dbaniu o najbardziej podstawowe potrzeby podczas ostatniego miesiące lub lata twojego życia. Ta etykieta ostrzegawcza nie pojawia się w książce naukowej Sloana i jego współautorów, ale jeśli zaproponowana przez nią droga badań zostanie przeprowadzona, coś podobnego może być użyte w niezbyt odległej przyszłości. W tej książce autorzy podjęli się zadania opracowania i (o wiele trudniejszego) kwantyfikacji skutecznych strategii, aby skłonić palaczy w średnim wieku do rzucenia palenia. Wiele kampanii informacyjnych na temat niebezpieczeństw związanych z paleniem jest skierowanych szczególnie do osób młodszych (z doskonałych powodów) i można by pomyśleć, że starsi palacze są beznadziejnie okopani i po prostu odporni na podstawowe wiadomości zdrowotne. Pisarze mają wyraźną sympatię dla milionów palaczy, którzy uzależnili się przed pojawieniem się etykiet ostrzegawczych na papierosach – produkt, który może być niezwykle trudny do zniesienia.
Celem podanym przez autorów w tej książce jest rozbicie łamigłówki palenia w jej elementy składowe – informacje, percepcję ryzyka i zachowania związane z paleniem. I osiągają to poprzez skromne, ale autorytatywne przedstawienie własnej pracy, połączone z badaniami inne badania na ten temat. Przedstawione dyskusje i wnioski są łatwo dostępne dla laików, ale szczegółowa analiza metod i wyników może być najlepiej doceniona przez epidemiologów, ekonomistów i inne osoby znające analizę statystyczną.
Wyniki badań grupowych przeprowadzonych przez autorów, podobnie jak wiele wielkich odkryć, są niemal oczywiste. Najbardziej skuteczne środki odstraszania od palenia dla osób uzależnionych od dziesięcioleci są wysoce spersonalizowane: na przykład pojawienie się poważnej choroby palacza u palacza lub bliskiego członka rodziny. Ponieważ wielu palaczy może rozumować (nie w sposób nielogiczny) Wszyscy musimy pójść trochę czasu. . Przesłanie o zdrowiu, które podkreśla możliwą utratę kilku lat życia, po prostu nie jest tak skuteczne, jak uświadomienie sobie, że koniec życia może nie nadejść szybko i bezboleśnie, ale może pociągać za sobą znaczną bezradność i niepełnosprawność, lęk, wszyscy możemy się odnieść. Byłem zadowolony z sugestii autorów dotyczących dalszych badań, które obejmowały koncepcję, że kampanie informacyjne podkreślające rzucenie palenia mogą również służyć radą, jak uniknąć nadwagi w procesie. To przesłanie jest w najlepszym zdrowiu naukowe.
Autorzy sugerują i zgadzam się, że przy tak dużej liczbie osób na żywo, należy zrobić o wiele więcej, aby przełożyć ryzyko choroby na działanie osobiste i dostosować komunikaty do potrzeb danej podgrupy ludności.
Luis G. Escobedo, MD, MPH
Nowy Departament Zdrowia w Meksyku, Las Cruces, NM 88001
[email protected] gov
[przypisy: monoderma, Mimośród, bromazepam ]
[podobne: adapalen, anastrozol, dentysta bielsko biała ]
[podobne: worykonazol, bóle brzucha icd 10, galaktyka starachowice ]